lazer kesim

Lazer Kesim

Endüstriyel alanlarda ileri düzey teknolojik makine ve ekipmanlardan yararlanmanın üretim süreçleri üzerinde birçok avantajından bahsetmek mümkündür. Özellikle insan gücüyle işlem yapmanın mümkün olmadığı veya yapılması halinde süre kaybının yaşandığı bölümlerde teknolojiden destek alınması olmazsa olmaz çözümlerden biri. Lazer kesim, bu amaca hizmet eden teknolojiler arasında ön planda yer alır.

Paslanmaz çelik, sac metal, alüminyum gibi sert metallerin kesim ve şekillendirme süreçlerine hizmet eden makine ile hızlı ve istenilen biçimde ürün çıktısı elde etmek kolaylaşır. Optik camlar ile güçlü ve hassas kesim özelliğine sahip lazer ışınlarının yönlendirilmesi prensibine dayalı çalışan teknolojidir. Hedefe uyumlu lambalardan destek alınarak da lazer ışınlarının üretimi söz konusu olabilir.

Hassas ve güçlü kesim özelliği sayesinde çelik ve metal gibi insan gücüyle bükümü zor olan maddelere arzu edilen şekil verilmesi kolaylaşır. Önceden yüklenebilir kesim kodları ile hassas bir şekilde çalışma gerçekleştirilebilen lazer kesim makineleri, kusursuz kesim imkanı sunar. Ayrıca önceden yüklenebilir kodlar sayesinde malzeme üzerine çeşitli motif ve süslemeler de bu kesim yöntemi sayesinde mümkün hale gelir.

Lazer ışınları, tek dalga boyunda olan ve yüksek yoğunluğa sahip ışık sütunlarından meydana gelir. Bu dalga, ışık spektrumunda kızıl-kırmızı boyunda olduğundan dolayı insan gözüyle görülmesi söz konusu değildir. Cnc makinesinde kapalı ortam içerisinde üretilir. Bu üretim mekanizmasında elektriksel rezonanslar ışınların meydana gelmesinde önemli bir role sahiptir.

Lazer Kesim Makinasi

Lazer kesim, hemen her alanda kullanılan bir kesim yöntemidir. Bu nedenle cnc lazer teknolojilerine de pek çok alanda rastlamak mümkündür. Çeşitli malzemeler için kullanıma uygun olan cihazın hızlı olması da tercih edilebilirliğini arttıran bir noktadır. Bu bakımdan dekorasyondan tekstile kadar birçok sektörde üretim sürecinin kaçınılmaz ekipmanları arasındadır.

Lazer ışınları ile kesimi mümkün kılan cihazlar, metaller başta olmak üzere hemen her sertliğe sahip yüzey üzerinde işlem yapmaya müsait bir teknolojidir. Ayrıca bu süreçte hata payını olmaması veya çok az hata payları ile kesimi mümkün kılması en önemli özelliklerinden biridir. Kazıma işlemi ile tasarımsal anlamda farklı figürlere imza atılması mümkün olabilir.

Lazer makinelerinde beş farklı bölüm vardır:

 1. Lazer kaynağı
 2. Hareketli motorlar
 3. Kontrol kartı
 4. Makine gövdesi
 5. Güç kaynağı, soğutma ve vakum

Lazer Kesim Makinasi Çalışma Prensibi

     Cad gibi çeşitli programlarda dxf, dwg, igs, stl uzantılı çizim dosyaları doğrudan CNC makinelerine aktarılarak arzu edilen hassas kesimlerin yapılması mümkündür. Program çizimlerinin doğrudan CNC makinesine aktarılması sayesinde üç boyutlu çizim ve kesim yapılması söz konusu olabilir. Kesim işlemine başlamadan önce CNC makine üzerinde yapılması gereken bir dizi ön işlemler vardır: Makine bıçaklarının bilenmesi gibi.

     Lazer kesim makinesi, pek çok materyal üzerinde kullanılabilen bir makinedir. Çelik, plastik, ahşap, cam, kâğıt, gıda, kumaş ve polyester gibi pek çok ham maddeden oluşan malzemeler kullanılabilir. İnsan gücü çok az kullanılır; cihaz otomatik olarak kesim işlemini yapar. Kesme, kazıma ve yakma gibi işlemler hızlı, kusursuz ve güvenli bir şekilde yapılır.

     Lazer kaynağına verilen elektrik ile lazer, ışın halini alır. Bu ışın mercek ve ayna ile işlem yapılacak alana iletilir ve materyal istendiği şekilde kesilir ya da kazıması yapılır. Lazer makinesi farklı ebat ve çeşitlerdedir. Mini lazer makinası, ev tipi lazer makinası, orta büyüklükte lazer makinası ve büyük ebatlı lazer makinası, cihaz çeşitlerinden birkaçıdır.

     Lazer ışınında arzu edilen enerji birikimi ortaya  çıktığında ışınlarda hareketlenme başlar. Optik camlara yönlenen ışınlar, daha sonra merceklere doğru hareket eder. Merceklerden yansımaya başlayan yoğun enerjisi bulunan ışınlar malzemeye ulaşır. Bu noktada CNC makinesine yüklenen kodlara göre ışınlar metale temas eder ve kesme veya şekillendirme işlemi başlar.

Lazer Kesim Yöntemleri Nelerdir?

Lazer kesim alanında en çok kullanılan ve öne çıkan kesim yöntemi cnc kesimdir. CAD ve CAM gibi programlarla entegre şekilde çalışarak metalden kartona, plastikten ahşap malzemeye kadar sıfır hata ile çeşitli işlemlerin uygulanmasına izin verir. Bunun haricinde l değişik kesim yöntemlerinden söz etmek de mümkündür.

CO2 LAZER KESİM

Karbondioksit metal haricindeki malzemelerin işlenmesi için tercih edilen bir lazer kesim yöntemidir. Kesim işleminde CO2 gazı, elektrik ile aktive edilir ve kesim işlemi yapılır. CO2 ile ham metallerin işlenmesi uygun değildir. Bu teknik ile kağıt, karton ve ahşap gibi ürünlerin kesimi yapılabilir.

FİBER LAZER KESİM

Fiber lazer kesim optik kesim olarak da bilinen yöntemde metal dışı her türlü materyalin kesimi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kesmenin yanı sıra kazıma ve markalama gibi işlemlerde oldukça uygun lazer kesim yöntemleri arasındadır. Altın, pirin, alüminyum, bakır ve benzeri malzemelerin işlenmesinde ön plandadır.

KRİSTAL LAZER KESİM

   Fiber optik lazer kesimin farklı bir türü ve varyasyonu olarak öne çıkan kesim modelidir. Metal veya ametal olan maddelerin işlenmesine uygun bir kesim yöntemidir. Ancak oldukça maliyetli olmasından dolayı kristal lazer kesim tercih edilen bir lazer kesim yöntemi olarak ön plana çıkmaz.

METAL LAZER KESİM

Cnc makineleri ile yapılan uygulamalara metal lazer kesim denir ve en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Bunda cnc lazer kesim makinelerinin işlevselliği ve kesim sürecinde kazıma gibi değişik işlemlere de imkan vermesinin rolü büyüktür. Ayrıca her türlü kalıbın mümkün olması da uygulama sahasını geniş olmasında etkilidir.

Cnc Lazer Kesim

CNC lazer kesim makinelerinin sağladığı birden fazla avantajdan söz etmek mümkün. Öne çıkan avantajları arasında uygulama yapılacak ürün üzerine kazıma, kesme ve şekil verme gibi birden fazla işleve hizmet etmesidir. Ayrıca kalıp maliyetleri söz konusu değildir ve çizim programlarına entegre bir şekilde çalışarak arzu edilen her türlü kalıba uygun kesimin yapılmasına imkan verir.

Kesim işlemin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasının seri üretim üzerinde olumlu etkileri vardır. Hem üretim süreci maliyetlerini azaltır hem de üretimde harcanan sürenin en aza inmesinde etkilidir. Ayrıca bu makineler ile yapılan kazıma veya kesim gibi işlemler sıfıra yakın hatayla gerçekleşir. Bu durum ürünlerin imalatındaki fire oranını en azda tutmak için önemli bir avantaj sağlar.

Kodlama sistemiyle çalışan bir cihazdan bahsettiğimiz için insan gücüne gereksinim kalmadan çelik ve eşdeğerdeki materyallerin kesiminde insan gücüne gereksinim bırakmaz. Ayrıca kesim sırasında güvenlik açıkları da söz konusu olmadığından daha güvenilir bir süreçten bahsetmek de mümkün. Özet olarak el değmeden gerçekleşen bir kesim ve boyutlandırma söz konusu. Bu da kesim kalitesinde yükselme ve iş verimliliği açısından arzu edilenin üzerinde bir performansa etki eder.

Paslanmaz lazer kesim makinesi ile yapılan çalışmada herhangi bir ek kesici materyale gereksinim yoktur. Buna kalıplama da dahildir. Bunun iş verimliliğine büyük ölçüde katkısı vardır. Ayrıca  öne çıkmasında etkili olan bir husus da logo gibi kurumsal kimliği yansıtan detayların metal gibi sert yüzeylere kolaylıkla kazınabilmesidir.

Lazer Kesim  Avantajları 

 1. Öncelikli olarak organik veya inorganik her tipte ürünün kesilmesini sağlar. Yüzey sertliğinin ne olduğu fark etmeksizin kesim ve biçimlendirmede lazer kesim birçok sektörde ön planda yer alır.
 2. İkinci bir işleme gereksinim bırakmayan ayırma işlemi olarak da ifade edilebilir. Ayrıca sentetik malzemeler veya tekstil gibi ürünlerde sökülmeyi önlemek için kenar kapama, bu kesim sürecinde de uygulanabilir. Ya da işleme tabi tutulan malzeme türüne göre mekanik kapama– kumlama gibi kesim işlemi sonrası takip edilen prosedürlere işlem sonrasında ihtiyaç duyulmaz.
 3. Bu makinelerde entegre kamera sistemleri, yerleşme imleri yaratır. Bu orijinal şablon kaynağında dönme, çıkma veya sapma gibi istenmeyen durumların yaşanması halinde otomatik şekilde orijinal kesim yolunun tarif edilmesinde etkilidir.
 4. Aşınma söz konusu değildir ve belki de bu durum en önemli özellikleri arasında gösterilebilir. Ayrıca araç kafa kısımlarında körleşme yaşama gibi sorunlar da çıkarmaz. Aşınmaya karşıtı cihazın bakım maliyetlerindeki düşmeler önemli tasarrufların sağlanmasında etkilidir.

Lazer Kesim’in Kullanım Alanları

Lazer kesim, çeşitli endüstriyel süreçlerin en önemli uygulama alanlarından biridir. Özellikle otomotivden çelik konstrüksiyon sektörüne kadar sanayi dallarında ön planda kullanılan lazer kesim yöntemidir. Bunların haricinde mimari ve yapı inşaat alanlarında da kullanılır.

CNC lazer kullanım şekillerinden bazıları şöyle:

 • Herhangi bir malzeme üzerine bazı şekiller yapılmak istenebilir. Bu durumda CNC lazer kesim ile hatasız bir şekilde uygulama yapılacak yüzey üzerine gereken şeklin kısa sürede uygulanması mümkündür.
 • Metal yüzeyler üzerine markalama yapılmasında da CNC lazer kesim tercih edilebilir. Firma logosu, ismi ve hatta iletişim bilgileri gibi arzu edilen mesajların metal yüzeylere işlenmesi sağlanabilir.
 • Endüstriyel alanda öne çıkan CNC makineleri, bu sektörde kullanılmak istenen malzeme kalıpları lazer kesimle çıkarılır.
 • Üç boyutlu kesim yapılması mümkündür. Günümüzde giderek öne çıkan bir yöntemdir ve CNC lazer kesimle üç boyutlu tasarlanan ürünlerin üretilmesi mümkündür.
 • Endüstriyel alanda kullanılan makinelerin üretilmesi için gereken parçaların imalatı CNC lazer kesim makineleri ile yapılır.
 • Tabela üretiminde de CNC lazer kesim kullanılır. Özellikle hem estetik hem de kaliteli üretimlerin yapılmasında oldukça ön planda yer alır.

Sonuç olarak CNC lazer kesim endüstriyel kurumların ihtiyaç duydukları ara mamul üretiminde ön plana çıkan bir teknoloji. Hafif sanayiden ağır sanayiye kadar çeşitli sektör ve organizasyonlar tarafından kullanılan lazer kesimde her türlü sertliğe sahip yüzeylerin kesimi ve şekillendirilmesi yapılabilir.